Romantický Norimberk
Norimberk patří mezi druhé největší bavorské město a prakticky svojí romantikou přitahuje velmi mnoho návštěvníků. Ovšem snad úplně nejvíce jich zde bude v adventním období. Předvánoční atmosféra a romantická zákoutí udělají skutečně mnoho a každý návštěvník se sem zatouží vrátit. Krajina není jedinou vzpomínkou na toto město, také k němu patří skvělé bavorské klobásky, které se dají zakoupit snad všude.
Nejlepší jsou grilované se zelím, křenem nebo bramborovým salátem. Pěkně to zapijeme bavorským pivem nebo svařeným vínem. Pokud budeme chtít sladkou tečku, tak nám radost udělá proslulý perníček. Je to neodolatelná vánoční pochoutka. Romantiku ale netvoří jen jídlo, které je samozřejmě důležité. Jsou zde skvělé kostely, památky, muzea, hrad, nádherné kašny, orloj a další skvosty. Lepší je si udělat procházku a tak v klidu obdivovat toto nádherné město.
Tady nezabloudíme
Ve druhé světové válce byl Norimberk skoro smeten se zemí díky častým náletům. Naštěstí se podařilo obnovit historické stavby a památky, které jsou jeho dnešní chloubou. Například si ponechalo téměř celý hradní systém kolem Starého města. Jeho středem protéká říčka Pegnitz a rozvětvuje se do několika kanálů, což působí velmi krásně, jelikož překlenují malebné mosty a různé lávky. Dá se zde navštívit Dům řemesel. Takové malé krámky řemeslníků jsou roztomilé a hodně mohou připomínat Zlatou uličku v Praze. O Vánocích jsou zde vystaveny betlémy a zimní výzdoba. Vánoční atmosféra je pak skutečně na každém kroku, proto jsou zde největší a nejkrásnější trhy v celém Německu.
Tohle stojí za návštěvu
– Staré město – Altstadt – určitě je třeba se zastavit u kostela Panny Marie a podívat se na jeho štít, který zdobí norimberský orloj. V pravé poledne nám zatroubí trubači a poté se objeví sedm kurfiřtů.
– Gotická věž nedaleko kostela Panny Marie má 19 metrů a kolem ní je asi 40 soch v určitém postavení. V podstatě je to kašna, kterou hraničí kovaná mříž z roku 1587 a na ní je umístěný norimberský zlatý prsten. Má svoji tradici, že splní každému přání, kdo s ním otočí dokola – kdo ví, kolika návštěvníkům se to povedlo.
– Císařský hrad, zde vládli Štaufové, Karel IV., Ludvík Bavorský a další. I on má svoji legendu, která je velmi podobná té naší o Horymírovi a Šemíkovi.
Výčet krásných památek by mohl pokračovat, ale nic nenahradí osobní návštěvu, raději počítejme s celým dnem.