16. 1. 2020

Jak nakupovat slow fashion

Od

Fast fashion a slow fashion. Dva pojmy, které se začaly diskutovat teprve před několika měsíci. Fast fashion, tedy rychlá móda, se dá definovat jako obyčejné obchodní řetězce, ve kterých běžně nakupujete. Pořádně svůj top ani nevynosíte a už je v nabídce úplně jiná škála střihů. Jsou levné, ale také nekvalitní. Slow fashion, tedy pomalá móda, je přesný opak. A k tomu, abyste předešli plýtvání nekvalitních oblečení, vám pomůže tento článek.
Pomalá móda nejvíce pomáhá tuzemským menším obchodníkům, kteří vytváří kvalitní a originální oblečení. Často je najdete na stránkách s vlastními výrobky, nebo na sociálních sítích. Některé kusy jsou o trochu dražší, ale vydrží vám mnohem déle.
stojan s oblečením
Materiál je velmi důležitý. Nakupujte oblečení z biobavlny a bambusu. Je třeba si však hlídat, jestli není materiál z jiné, nekvalitní bavlny, nebo spojený s dalšími materiály, například polyester, který se využívá v již zmíněných řetězcích s rychlou módou. Prvotní výdaje budou vyšší, a to hlavně kvůli kvalitě a výdrži materiálu.
Pokud v počátku nemáte dostatek peněz na vyšší výdaje, existují alternativy. Jednou z nich je vydat se do ulic a nakoupit v second handu. Oblečení, které by se v jiných případech vyhodilo, můžete znovu využít a pořídit i značkové kousky za velmi nízkou cenu. V některých větších městech se setkáte se second handy s velkým a opravdu lákavým výběrem.
muži na trhu
Další alternativou jsou internetové second handy. Nebo portály, na které sami můžete přidat fotografii vašeho kusu oblečení a prodat jej za cenu, kterou zvolíte. Většinou tyto kusy jsou taktéž kvalitní a za menší cenu, než je původní. Tyto stránky jsou velmi oblíbené a díky možnosti hodnocení zjistíte, zda-li je uživatel, který danou věc prodává, důvěryhodný. Funguje zde i přímá domluva, například pokud bydlíte blízko a můžete se setkat na předání, můžete směňovat a dále se domlouvat.