Nádoby na klíčení (speciální misky a sklenice) vám celý proces usnadní
Klíčení semínek rostlin počínaje drobnými zrnky hořčice a řeřichy a konče oblíbenými fazolkami mungo a cizrnou se stalo velkým hitem. Mezi lidmi se již ujala celá řada informací, které předkládají skutečný přínos naklíčených semen. Obsahují velké množství vitamínů, enzymů a dalších potřebných živin pro správné trávení a výživu buněk našich tkání a dá se říci, že tento trend navázal na tradice staré mnoho tisíc let.
Zásadní otázkou je, v čem klíčení provádět. Dnes máme situaci mnohem snazší vzhledem k tomu, že existují i výrobky, na toto téma specificky zaměřené.
Co získáte pořízením nakličovacích misek
Velká klíčící plocha – klíční semínek prováděli lidé již v dávných dobách a využívali k tomu zpravidla velké kameninové či porcelánové nádoby, jejichž tvar připomínal současné mělké jídelní talíře. Dnes lze tento způsob praktikovat rovněž, výhodou je velká klíčící plocha, ovšem problematické je proplachování semínek, která z talíře unikají, musíte je proplachovat v cedníku a spotřebujete zbytečně mnoho vody, a proces je i časově náročný. Misky z akrylového plastu poskytují rovněž velkou klíčící plochu, navíc se skládají na sebe do tří pater a tím se plocha ještě navyšuje. Proplachování je snadné vzhledem k tomu, že nepotřebujete cedník, vodou semena proléváte přímo v miskách tak, že ji naléváte do horní nádoby a ta protéká skrze speciální ventilky až do spodní odkapávací nádoby. Na dně se mezi semeny pak drží jen velmi tenká vrstva http://www.lekarske.slovniky.cz/lexikon-pojem/malpighiho-vrstva-malpighicka-vrstva vlhkosti, což snižuje riziko vzniku plísní a hniloby.
Nezávadný materiál – výrobci těchto speciálních nádob na klíčení spoléhají na atestovaný plast, který je podrobován laboratorním analýzám. Musí splňovat velmi přísná kritéria pro přidělení certifikační značky PZH 12282/93. Jedná se o polymethylmetakrylát (zlidověle plexisklo), které je vhodné pro dlouhodobé využívání a pravidelný kontakt s lidskou pokožkou, sliznicemi, se všemi druhy potravin a s vodou. Plast neuvolňuje žádné toxické látky a je tedy naprosto bezpečný. Podobným atestům jsou podrobovány například i další výrobky určené pro přípravu pokrmů, např. silikonové desky, plastová prkénka na krájení, polypropylenové misky, talířky, hrnky a skladovací nádoby apod.